jak wybrać okna

Więcej światła – jak wybrać okna?

Jak wybrać okna? To dylemat wielu osób, które chcą wpuścić więcej światła do swojego mieszkania. Dobre okna muszą chronić mieszkanie przed deszczem i wiatrem, ale też wpuszczać dużo światła. Powinny również izolować pomieszczenie od hałasu.

 okna

Jak wybrać okna?

Kupno dobrego okna wcale nie jest łatwe. Aby służyły nam latami, muszą spełniać kilka warunków.

  • Szczelność

Żeby dobrze chroniły, przede wszystkim powinny być szczelne. Zależy to od okuć i uszczelek.

  • Okucie

Dociąga skrzydło do ramy, a uszczelki chronią przed wiatrem i zapobiegają przedostawaniu się kropli deszczu.

  • Wodoszczelność

Określa szczelność konstrukcji na przenikanie wody opadowej przy odpowiednim ciśnieniu. Im wyższe ciśnienie, tym wyższa klasa wodoszczelności. Określa się ją dla dwóch typów konstrukcji – nieosłoniętej i częściowo odsłoniętej np. poprzez balkon lub daszek nad nim. Klasa 7 A oznacza, że okno nieodsłonięte zachowuje pełną szczelność przy ciśnieniu 300 Pa, co odpowiada prędkości wiatru około 80 km/h.

  • Dźwiękoszczelność

Okna powinny tłumic 25 – 40 dB. Gdy mieszkamy w pobliżu lotniska lub autostrady, wybierajmy okna o jak najwyższych właściwościach akustycznych. Określa ją współczynnik Rw. Im wyższa jego wartość, tym mniej hałasu okno przepuszcza. Wysoki poziom tłumienia umożliwia też asymetryczna budowa pakietu szybowego oraz zastosowanie szkieł laminowanych z folią akustyczną.

Nie musimy w każdym pokoju kupować jednakowych okien do całego domu. Tzw. cieplejsze zamontujmy od chłodniejszej, północnej strony, a bardziej izolujące od hałasu – od ulicy i np. w sypialni. W kuchni koniecznie zadbajmy o właściwą przepustowość powietrza. W pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją, okna powinny mieć współczynnik < 0,3, a w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną 0,5. Okna w pokoju niemowlaka powinny być wyposażone w nawiewniki.

Postaw na duże okna

Jeżeli budujemy dom, warto wybrać duże okna. Spore powierzchnie szyb wpuszczają więcej promieni słonecznych, co wywiera pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Stosując w domu duże przeszklenia od strony południowej, która jest bardziej nasłoneczniona, wesprzemy ogrzewanie domu zimą. Na szybach warto założyć rolety. Latem osłonią nas przed upałem, a w zimowe noce będą dodatkową barierą przed ucieczką ciepła.

Jak światło słoneczne wpływa na nasze samopoczucie?

Warto powiedzieć również o tym, że światło dzienne wpływa na lepszą wydajność pracy i poprawę efektywności uczenia się. Jak wynika z badań uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet do 18%, lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej oświetlonych. Zdaniem lekarzy światło dzienne gwarantuje lepsze samopoczucie każdemu z nas i poprawę nastroju. Redukuje objawy depresji oraz korzystnie oddziałuje na wzrok. Dlatego wybierajmy duże okna.

jak światło wpływa na samopoczucie

Na zakończenie tego artykułu powiem, jak wyglądają takie nowoczesne okna pewnej firmy. Tak więc okna mają smuklejszy, bardziej elegancki profil oraz jedyny w Polsce, większy o 22% ruchomy słupek z symetrycznie umieszczoną klamką. Większa powierzchnia szyb w porównaniu do tradycyjnych profili nie tylko wpuszcza więcej światła, ale też pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczenia, dzięki większej ilości ciepła wpadającego przez szybę.

1 Comment

Dodaj komentarz