Warning: Creating default object from empty value in /home/virt101638/domains/fajna-chata.pl/public_html/wp-content/themes/hoarder/framework/zilla-theme-functions.php on line 141
Jak ożywić salon w małym mieszkaniu? - FAJNA CHATA
salon

Jak ożywić salon w małym mieszkaniu?

Dla większości z nas małe mieszkanie w blokach czy niewielki dom to jedyna możliwość na posiadanie swoich czterech kątów. Niezależnie od tego, ile metrów mamy do dyspozycji, to nasz salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Dlatego mając to na uwadze w tym artykule pokrótce powiem, jak urządzić i jednocześnie ożywić salon w takim małym mieszkaniu.

źródło: pixabay.com

Wszędobylska biel

Tak więc urządzając mały salon postawmy przede wszystkim na biały kolor ścian. Taka biel na ścianach optycznie powiększy małe wnętrze, wypełniając je światłem i nadając im przestronności. Poza tym biel kojarzy się z porządkiem oraz higieną. Salon będzie wydawać się czysty i nowy. Biel w salonie dla większości z nas może wydawać się mało praktycznym rozwiązaniem, gdyż cała rodzina spędza w nim większość czasu. Łatwo i szybko wtedy o zabrudzenia. Na szczęście na to również są sposoby, można wybrać odpowiednią farbę, która z łatwością zetrze zabrudzenia czy szkody, bez szkody dla powłoki. Białe ściany daje się też łatwo odnowić, wystarczy tylko jedna warstwa farby, aby odświeżyć kolor zabrudzonej ściany.

Jaki wypoczynek do salonu?

Jak to w salonie bywa głównym i podstawowym elementem jest kanapa. Choć do małego pomieszczenia powinniśmy wybrać lekkie meble, to jeśli chodzi o wypoczynek postawmy na rozkładaną sofę z funkcją spania i schowkiem na pościel. Mały salon znajduje się zazwyczaj w małym mieszkaniu, w którym trudno znaleźć miejsce dla gości. Taki rozkładany mebel  sprawi, że w szybki sposób przemienimy salon w pokój gościnny.
biały salon

źródło: pixabay.com

Odpowiednie meble

Urządzając mały salon absolutnie zrezygnujmy z meblościanek bądź ciężkich, drewnianych mebli, które przytłoczą małe wnętrze. Wybierajmy zaś ażurowe regały, rozkładane ławy, a na ścianach zawieśmy pojedyncze półki. Tak, jak w przypadku ścian, wybierajmy jasny kolor mebli, nada to lekkości meblom. Pamiętajmy również o tym, że każdy mebel wyda się lżejszy, jeżeli zamontujemy kilkucentymetrowe nóżki.

Wykorzystaj zakamarki

W naszym salonie jeśli mamy tylko taką możliwość wykorzystajmy wnęki. Jeżeli salon nie jest idealnie prostokątny, to każdy zakamarek starajmy się wykorzystać na zamontowanie dodatkowych półek czy ustawienie niezbędnego wyposażenia. Większe wnęki śmiało możemy przykryć drzwiami przesuwanymi, tworząc szafę, która jest konieczna w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. Aby jeszcze lepiej wykorzystać nowy schowek, wybierzmy lustrzaną powierzchnię drzwi. Lustra to świetny pomysł na małe wnętrza, gdyż odbijając pomieszczenie mogą je powiększyć nawet dwukrotnie.

Odpowiednie oświetlenie

Każde oświetlenie buduje klimat wnętrza i dodatkowo je koryguje. W świetle słońca ciepłe kolory stają się bardziej intensywne, potęgując pomieszczenie wnętrza. Jest to kolejny powód, by w małym salonie wybierać zimne kolory. Jeżeli zaś chodzi o oświetlenie sztuczne, to stosujemy żarówki o zimnej barwie, które pogłębiają efekt, jaki dają chłodne odcienie ścian. Ważny jest także wybór odpowiednich opraw oświetleniowych. W takim małym salonie zrezygnujmy z długiego, zwisającego żyrandola na rzec przymocowanej do sufitu listwy świetlnej z kilkoma punktami. Oprawy skierujmy ku górze, co sprawi, że mały salon wyda się wyższy. Ten efekt spotęguje oczywiście biały sufit. W małym salonie dodatkowo zamontujmy na ścianach kinkiety, ich światło również skierujmy na powierzchnię ściany. Jeśli nasz salon nie jest kwadratowy, kinkiet powieśmy na krótsze ściany, co poprawi proporcje wnętrza.
salon

Źródło: pixabay.com

Na wszystko trzeba mieć plan…

Podsumowując powyższy artykuł to aranżacja małego salonu to spore wyzwanie. Nieumiejętne rozplanowanie mebli, zbyt wielkich ilości, zbyt dużych rozmiarów oraz przesadna dekoracja i kolorystyka sprawią, że wnętrze będzie przytłoczone. Taki dobry wybór mebli do małego salonu to takie wielofunkcyjne np., sofa z funkcją spania, stół – biurko. Postawić także można na meble mobilne, które będzie można przesuwać, a w razie potrzeby bez problemu usunąć z pokoju. Zamiast ciężkich, drewnianych mebli, wybierzmy lekkie i nowoczesne np., ażurowe krzesła, szklane stoliki czy fotele na cienkich nóżkach. Natomiast jeżeli chodzi o wybór koloru do małego salonu, lepiej trzymać się jasnych barw. W ten sposób wnętrze będzie sprawiało wrażenie przestronniejszego.

Dodaj komentarz