jak odnowić drewnianą podłogę

Odnowienie drewnianej podłogi w trzech krokach

W obecnych czasach drewno w domu to bardzo pożądany materiał. Jest tak, gdyż ociepla nasze wnętrza, sprawia, iż pomieszczenia w domu  stają się o wiele przytulniejsze. Niestety większość osób rezygnuje z położenia drewnianej podłogi. Dlaczego? Otóż uważają oni, że jej utrzymanie może być nieco kłopotliwe. Otóż wcale tak nie jest! Aby to udowodnić to w tym artykule napiszę, jak odnowić drewnianą podłogę.

Tak więc odnowienie drewnianej podłogi odbywa się w kilku krokach. Najpierw oczywiście całą podłogę musimy dokładnie wyszlifować. Zabieg ten pozwoli pozbyć się starej warstwy wykończeniowej. Zlikwiduje także różne zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia, które są zauważalne na powierzchni drewna. Pamiętajmy, że do wyszlifowania drewnianej podłogi koniecznie powinniśmy użyć taśmowej szlifierki, do której przymocowany będzie papier ścierny. Jego grubość powinna zależeć od stanu naszej podłogi. Dlatego też im więcej zanieczyszczeń, to tym większa granulacja papieru. Przeważnie szlifowanie zaczyna się od papieru o wielkości 24 – 36. Natomiast już na sam koniec sięgamy po papier ścierny numer 100 – 120. Dzięki papierowi ściernemu możemy nie tylko usunąć wierzchnią warstwę podłogi, lecz też ją wygładzić i wyrównać. Koniecznie pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio dostosować granulację papieru ściernego. Jest to bardzo ważne, gdyż źle dobrany papier może zostawić wiele rys na naszej podłodze.
papier ścierny

Źródło: pixabay.com

Gdy takie drewno zostanie już odpowiednio przygotowane, to w następnym kroku musimy je wypolerować. Aby to zrobić najczęściej używamy specjalnych polerek talerzowych. Również, tak jak w przypadku szlifierki ważna jest ich głębokość. Oczywiście zależy ona od rodzaju drewna oraz stopnia jego zanieczyszczenia. I tak oto, jeżeli uszkodzenia na naszej podłodze są niewielkie, to głębokość szlifowania absolutnie nie powinna przekraczać 1 mm. Reguła ta więc jest prosta, im większe uszkodzenia, tym głębsze szlifowanie.

Ostatnim trzecim już krokiem w odnowienie drewnianej podłogi jest jej ponowne olejowanie bądź lakierowanie. Dlatego też to jest właściwy moment na zmianę koloru podłogi. Jednak jeśli naprawdę planujemy nadać naszym deskom podłogowym nową barwę, to koniecznie pamiętajmy o tym, że nasze wcześniejsze przeprowadzone szlifowanie musi być na tyle intensywne, aby cała wierzchnia warstwa desek została usunięta, aż do surowego drewna. Jeśli tego nie zrobimy to zmiana koloru może się nie powieść. Takie deski powinniśmy także zostać dokładnie oczyszczone i odpylone.

1 Comment

  1. Przy odnawianiu ja bym się zastanowiła nad zainstalowaniem w niej oświetlenia. Widziałam takie rozwiązanie na http://www.klusdesign.pl mają wiele ciekawych inspiracji, może coś znajdziecie dla siebie.

Dodaj komentarz