Warning: Creating default object from empty value in /home/virt101638/domains/fajna-chata.pl/public_html/wp-content/themes/hoarder/framework/zilla-theme-functions.php on line 141
Ekologiczne meble, niech natura ociepli wnętrze | FAJNA CHATA

Ekologiczne meble, niech natura ociepli wnętrze

Z pieńków gałęzi, kory czy liści łatwo zrobić niezwykłe ekologiczne meble i dekoracje do mieszkania. Dzięki tym oryginalnym ozdobom nasz dom stanie się przytulny, ciepły. Jak tego dokonać? W tym artykule przedstawię kilka pomysłów. Oto one:

SZAFA W PAPROCIACH

Meble przeszlifuj ( szlifierką i papierem ściernym ), potem pomaluj zieloną farbą akrylową do drewna. Gdy wyschnie, przyłóż szablon z wzorem paproci i gąbką lub okrągłym pędzlem do tapowania wypełni wyciśnięte przestrzenie białą emulsją.

STOLIK – PIEŃ, KAMIENNE OKŁADZINY

Pieńki ( są do kupienia w składach z drewnem opałowym, tartakach, nadleśnictwach ) okoruj dłutem, oszlifuj, wypoleruj woskiem do drewna i miękką szmatą ( z flaneli, mikrofibry ). Jeśli pieniek jest niewysoki i ma sporą średnicę, można przykręcić do jego spodu meblowe nóżki lub kółka. Efektownym tłem naturalnej aranżacji będzie okładzina z łupków lub tańsza od niej tapeta, która perfekcyjnie ją imituje.

SKRZYNKI W ROLI MEBLI

Takie zwykłe drewniane, po owocach, oczyść, przeszlifuj i pokryj lakierobejcą w wybranym kolorze ( dzięki niej słoje będą widoczne, a powierzchnia łatwa do mycia ). Do spodu skrzynek, które mają pełnić funkcję półek, przymocuj po dwie zawieszki meblowe i powieś je na ścianie na haczykach z kółkami ( wystarczą standardowe ). Do dna skrzynki – pojemnika przybij gwoździami sklejkę i przykręć do niej kółka.

WAZONY W KORZE

Łatwo pozyskać ją z brzóz powalonych przez wiatr, tzw. wiatrołomów. Ostrym nożem nacina się w korze kwadrat lub prostokąt, a następnie podważa ją, zaczynając od boku naciętego wzdłuż pnia. Korę osusz i owiń nią gładki, prosty szklany wazon ( barwiony albo przezroczysty ), obwiąż rzemykiem, rafią czy też sizalowym sznurkiem.

FIRANKA Z LIŚCI

Odrysuj kształty liści klonu na kolorowych papierach i wytnij je. Listki lekko pozaginaj wzdłuż głównych „ żyłek ” i nawlecz na druciki ( pięknie wyglądają miedziane ). Druciki owiń wokół karnisza. Można też wykorzystać świeże liście. Przeprasuj je przez bibułę gorącym żelazkiem; wtedy nie zwiną się i zachowają swoje barwy.

OBRAZKI NA PNIU

By ich powierzchnia była równa, najlepiej pociąć pieniek na cienkie plastry piłą elektryczną, a potem je przeszlifować. Szybko to zrobi domowa złota rączka albo za niewielką opłatą stolarz. Nie zrywaj kory, tworzy ładną ramkę. Z tyłu plastrów zamocuj zawieszki do obrazków, a na frontach namaluj ulubione motywy lub naklej fotki rodzinne.

KONARY JAKO PÓŁKI

Ekologiczne meble wykonasz również z gałęzi. Gałęzie odpowiednio grube ( i nie kruche, jak np. te z topoli ) oczyść odkurzaczem. Konary zamocuj do ściany za pomocą kołków ( będą niewidoczne ). Sprawdzą się też wsporniki do karniszy, uchwyty przelotowe i końcowe do drążków, haczyki płaskie oraz tzw. zwinięte.

ekologiczne meble

KINKIET I STARA DESKA

To zestaw, z którego zrobisz oryginalną lampę. Doskonale będzie się prezentować deska nierówna, ze śladami historii ( idealna – rozbiórkowa ). Jeśli ma zadziory, warto ją przemeblowac ( heblem również wygładzić krawędzie ). Potem ją wyszlifuj i zaimpregnuj lakierobejcą, olejem bądź lakierem matowym – nie straci naturalności. Na końcu deski wywierć mały otwór na kabel, przełóż go pod jej spód, potem przykręć kinkiet. Oprzyj deskę o ścianę lub powieść na haczyku.

Podobają Ci się tego typu ekologiczne meble?

Dodaj komentarz