Jakie meble ogrodowe warto mieć?

Ogród na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z krótko przystrzyżonym trawnikiem, drzewkami owocowymi i krzewami, a także z oczkami wodnymi i fontannami. Wydawałoby się, że naszemu ogrodowi niczego więcej już nie potrzeba, a jednak czegoś mu i tak brakuje. Tym czymś czego mu brakuje są oczywiście meble ogrodowe. Zarówno polski, jak i zagraniczny rynek w tej branży może zaoferować nam naprawdę wiele.

Otóż meble ogrodowe mogą stanowić bardzo ciekawe dopełnienie zaprojektowanej przez nas przestrzeni. Na pewno wśród roślin ogrodowych bardzo ciekawym akcentem będą huśtawki, leżaki, ławeczki itp. Dlatego mając to wszystko na uwadze w artykule wymienię i pokrótce opiszę kilka takich rodzaj mebli ogrodowych, które śmiało możemy postawić w ogrodzie. Oto one:

Ławki

Jeśli mamy ogromny ogród, a w nim ulubione miejsca, właśnie tam możemy ustawić ławkę, podobną do tych jakie spotyka się w parkach. Kształt i forma to kwestie całkowicie indywidualne. Mogą to być ławki przytwierdzone na stałe lub wystawiane jedynie na sezon letni. Mogą mieć oparcie i podłokietniki.

Krzesła/fotele/leżaki/leżanki

W tym przypadku wybór jest olbrzymi. Zanim zdecydujemy się na dany model, sprawdźmy kilka kwestii, decydujących o podniesieniu jego walorów użytkowych:
  • czy dany mebel posiada regulację oparcia
  • czy dołączono doń poduszki
  • czy poduszki mają zdejmowane pokrowce, aby łatwiej je było utrzymać w czystości
  • czy poduszki są przytwierdzane za pomocą troczków, gumek itp.
  • czy mebel posiada podłokietniki
  • czy składa się i tym samym jest łatwiejszy do przechowywania i transportu
Meble ogrodowe
Stoły/stoliki/ławy
Wszystko zależy od gustu i potrzeb. Bez problemu znajdziemy niewielkie, subtelne stoliki i ławy kawowe oraz ogromne siermiężne stoły, przy których można biesiadować całymi rodzinami, a w razie potrzeby bez szwanku dla konstrukcji nawet na nich zatańczyć. Warto zwrócić uwagę na to, czy stół jest rozkładany – dzięki temu w razie potrzeby z łatwością powiększymy lub zmniejszymy jego powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest również wycięty pośrodku owalny otwór, pozwalający na wstawienie w środek stołu parasola ogrodowego.
Huśtawka

Do większych ogrodów możemy także wybrać huśtawkę. Najlepiej, by konstrukcja była metalowa. Ten materiał jest trwały i może posłużyć wiele sezonów. Alternatywą mogą być także urokliwe huśtawki drewniane.

Zestawy

Zestawy mebli ogrodowych zawierają najczęściej stół plus 2, 4 lub 6 krzeseł, ewentualnie foteli. Niektóre zestawy zawierają jeszcze ławeczki, pufy lub parasole ogrodowe.

Parasole ogrodowe i podstawy pod parasole

Parasol ogrodowy z czterema poprzeczkami i aluminiowym trzonkiem. Wiele stołów ma wycięte w środku blatu otwory na trzonek parasola ogrodowego. Decydując się na taki stół, warto rozpatrzyć kupno parasola ogrodowego. Dodatkowy zakup zwróci się z nawiązką w upalne, słoneczne dni, kiedy to cień jest na wagę złota. Kupno parasola dyktuje jednak kolejne zakupy. Rozległy parasol nie będzie stabilnie stał, jeśli nie zostanie osadzony w specjalnej podstawie. Wybierając parasol, warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar czaszy
  • sposób rozkładania
  • liczbę poprzeczek
  • średnicę trzonka
Podsumowując powyższy artykuł to wybierając meble ogrodowe, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego są wyprodukowane. Tworzywo musi być odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza, gdy element będzie umiejscowiony pod gołym niebem w ogrodzie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz