jaki koc na chłodne wieczory

Jaki koc na chłodne wieczory?

Założę się, że większość z nas po ciężkim dniu w pracy i codziennych domowych obowiązkach w domu relaksuje się dopiero wieczorem. Wtedy to najczęściej bierzemy do ręki dobrą książkę, robimy sobie gorącą herbatę i siadamy na fotelu w domu lub na tarasie. Po pewnym czasie jednak zrobi nam się chłodno, zwłaszcza wieczorem. Co wtedy zrobić? Oczywiście okryć się czymś ciepłym, ale czym? Kocem! Taki koc może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną w salonie, narzutę na łóżko, jak i dodatkowe okrycie. No i właśnie o to dodatkowe okrycie najbardziej mi chodzi. Z jakiego materiału musi być zrobiony, aby zapewnić nam ciepło w chłodne wieczory?


Taki wybór odpowiedniego materiału na koc w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Jest tak, gdyż inna tkanina sprawdzi się w sypialni, jeszcze inna w salonie lub też w pokoju dziecka. Dlatego do najpopularniejszych materiałów, z których wykonane są koce, należy: bawełna, wełna i akryl. W tym artykule pokrótce scharakteryzuję te trzy materiały, z których wykonuje się koce.
Bawełna, do wyboru mamy koce w całości z niej wykonane bądź też mieszankę bawełny i innych włókien. I tak połączenie bawełny z akrylem zwiększa trwałość tkaniny. Otóż koce z tego materiału są ciepłe, delikatne i przyjemne w dotyku. Ponadto bawełna świetnie przepuszcza powietrze i nie uczula. To sprawia, że idealnie sprawdzi się do pokoju dziecka, a na jesienno – zimową pogodę najlepiej jest wybrać taki koc o grubszym splocie.

Źródło: pixabay.com

Wełna, która ma bardzo dużo zalet. Między innymi pochłania wilgoć, na bardzo długo zachowuje ciepło, nie gniecie się, a także świetnie przepuszcza powietrze i jest odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli na przykład dodatkowo zdecydujemy się na mieszankę wełny i akrylu, albo poliestru to jeszcze bardziej zwiększymy trwałość naszego koca.

No i przyszedł czas na akryl. Jak już wspomniałam wcześniej najczęściej łączymy go z wełną lub bawełną. Jednak koce wykonane z samego akrylu są trwałe, miłe w dotyku, jak również odporne na uszkodzenia. Bardzo ciekawą propozycją jest też koc futrzany, który imituje, np., wilcze futro. Akrylowe koce sprawdzą się także jako narzuta na łóżko albo dekoracja sofy w salonie.

Dodaj komentarz