Jak zabezpieczyć dom przed małym dzieckiem?

Jak zabezpieczyć dom przed małym dzieckiem? Jest to temat artykuły skierowany do rodziców, jak i opiekunów, którzy na co dzień zajmują się takim dzieckiem w domu. Sama przekonałam się o tym od niedawna, że mając dziecko w domu, koniecznie trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo.

Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać po całym domu.  Wtedy to zaczynają nas nawiedzać uzasadnione obawy o jego bezpieczeństwo. Spowodowane jest to tym, iż dziecko kierowane ciekawością wkłada swoje rączki w najróżniejsze miejsca i często stwarza dla siebie sytuację niebezpieczną. W takiej sytuacji oczywiste jest, że musimy mieć cały czas takie dziecko na oku i w żadnym wypadku nie może nigdy zostać samo. Dodatkowo możemy jeszcze pomóc sobie stosując różne zabezpieczenia. Jakie? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

1. Sprawdzajmy, czy produkty dla malca mają atesty i certyfikaty. Otóż, powinny je mieć wszystkie produkty dla małego dziecka, takie jak: mebelki, zabawki, kosmetyki, a także akcesoria do pielęgnacji. Nawet przy wyborze detergentów do domu, zwróćmy uwagę na certyfikaty.

2. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć wejście na schody i załóżmy blokady drzwi. Takie wejście na schody zastawmy specjalną bramką, aby dziecko nie wdrapało się na nie bez naszego nadzoru. Dodatkowo na drzwiach do pokoi, w których bawi się dziecko, zamontujmy blokady. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz smyk nie przytrzaśnie sobie palce.

3. Wszelkie detergenty trzymajmy pod kluczem. Koniecznie zamykajmy je w szafce, której dziecko nie zdoła otworzyć. Takie proszki do prania, płyny do czyszczenia, kosmetyki, zawierają szkodliwe, a nawet trujące substancje, dlatego też muszą znajdować się poza zasięgiem rączek malca.

4. Zadbajmy o drobiazgi. Nasz szkrab niemal do końca 2 roku życia ma zwyczaj wkładania do buzi wszystkiego, co wpadnie mu w rączki. Z tego też względu dokładnie sprawdzajmy, czy na podłodze nie leżą drobne monety, agrafki, ziarenka fasoli, skuwki itp.

Źródło: pixabay.com

5. Pamiętajmy, żeby zawsze wyłączać i chować urządzenia elektryczne. Absolutnie nie zostawiajmy w pokoju żelazka, w łazience suszarki, a w kuchni tostera podłączonych do prądu. Chowajmy je, gdy ich nie używamy. Ponadto zwijajmy starannie przewody, aby malec przypadkiem nie zaplątał się w nie, albo nie pociągnął za któryś i nie zrzucił sobie urządzenia na głowę.

6. Miejmy zawsze dziecko na oku podczas karmienia. W trakcie karmienia absolutnie nie powinniśmy zostawiać malca samego z butelką, mógłby się zachłysnąć. Po karmieniu, kiedy nie masz pewności, że dziecku się odbiło, kładźmy je w łóżeczku na boku, a pod plecki podkładajmy zwinięty kocyk.

7. Osłońmy palniki na kuchence. Otóż maluszek może wyciągnąć rączki do zapalonego palnika lub ściągnąć z niego garnek z gotującą się zupą. Dlatego też zainstalujmy na kuchence specjalną kratkę, bądź szybę osłaniającą palniki. Jeżeli nie możemy zdecydować się na ten rodzaj zabezpieczenia, to gotujmy na tylnych fajerkach.

8. Chowajmy lekarstwa przed dzieckiem. Otóż takie kolorowe pigułki bez wątpienia przypominają cukierki, dlatego trzymajmy je z dala od małych rączek. Są podwójnie niebezpieczne dla małego dziecka, ze względu na swój skład, ale też dlatego, że smyk może się nimi zakrztusić.

9. Kupmy bezpieczne łóżeczko. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rozstaw szczebelków; absolutnie nie może on być większy niż 6 centymetrów, ponieważ maluch mógłby włożyć pomiędzy nie głowę. Poza tym takie szczebelki muszą być gładkie, pomalowane farbą ekologiczną. Natomiast jeżeli łóżeczko jest wyposażone w kółka, to powinny mieć blokadę.

10. Zainwestujmy w matę antypoślizgową. Taka mata położona na dno wanny znacznie zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się i uderzenia w główkę. Ponadto dbajmy o to, by podłoga obok wanny nie była ślizga.

11. Zabezpieczmy narożniki, gdyż ruchliwego dziecka nie uchronimy przed każdym upadkiem, ale możemy zminimalizować skutki kolizji z meblami. Dlatego zabezpieczmy ostre rogi i kanty specjalnymi nakładkami z tworzywa.

12. Pamiętajmy, aby zawsze uważać na kran. Jest tak, dlatego że podczas figli w wodzie łatwo można uderzyć się o kran. Z tego też względu warto jest założyć na niego osłonkę. Są również osłonki na całą baterię, szczególnie jej gorącą część.

13. Poszerzajmy wiedzę na temat domowych roślin, Dlaczego? Dlatego, że jeżeli mamy w domu nisko stojące rośliny, to upewnijmy się, czy aby na pewno nie są toksyczne. Zabezpieczmy doniczki przed dzieckiem, które może wygrzebywać, zjadać ziemię. Sprawdźmy także, czy donice są stabilne.

14. Absolutnie nie pozwólmy na grzebanie w śmieciach. Nasze maluchy uwielbiają w nich grzebać i zupełnie nie są zrażone ich zapachem, ani konsystencją odpadków. Po prostu zanurzają rączki w kuble, a ponieważ mają zwyczaj brać wszystko do buzi, to lepiej dobrze zablokujmy szafkę z kubłem.

15. Zabezpieczmy też wszystkie kontakty. Takie kontakty w domu zabezpieczmy zatyczkami, już wtedy, kiedy maluch zacznie raczkować. Otóż znajdują się akurat na wysokości jego wzroku i będą kusić, by włożyć do nich palce.

Dodaj komentarz