Warning: Creating default object from empty value in /home/virt101638/domains/fajna-chata.pl/public_html/wp-content/themes/hoarder/framework/zilla-theme-functions.php on line 141
Jak wybrać zasłony do pokoju? | FAJNA CHATA
jakie zasłony wybrać

Jak wybrać zasłony do pokoju?

Zasłony w oknach to od dawien dawna sprawdzony sposób na efektowne upiększanie okna. Obecnie w sklepach mamy bardzo duży wachlarz rozmaitych modeli, tkanin, długości, a sposób upięcia wydaje się być w tym temacie nieograniczony. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy, aby one cieszyły oko, to należy je odpowiednio wyeksponować w resztę aranżacji. Dlatego też w tym artykule napiszę, jak tego skutecznie dokonać. Jak wybrać zasłony do pokoju?

I tak oto zanim zdecydujemy się na konkretny model, to najpierw przeanalizujmy sobie raz jeszcze kwestię praktyczną. Zastanówmy się czy bardziej zależy nam na wyeksponowaniu widoku zza okna, czy też na regulacji dopływu naturalnego światła. Dodatkową opcją jest tutaj również zniwelowanie pewnych mankamentów samego pomieszczenia, jego rozmiaru bądź kształtu. Otóż bardzo często zapominamy, że poza funkcją czysto dekoracyjną, zasłony mogą również świetnie się sprawdzić jako swoista korekta niedostatków naszego mieszkania. Będzie tak, jeżeli wybierzemy kotary przykuwające wzrok atrakcyjnym wzornictwem bądź też ciekawą fakturą materiału. Dlatego też jeśli chcemy wyeksponować to, co widać za oknem postawmy raczej na tkaniny stonowane i nie przyciągające uwagi. W sytuacji, gdy mamy pomieszczenia narażone na nadmierne nasłonecznienie zdecydujmy się na modele zaciemniające, natomiast w sytuacji przeciwnej na transparentne.

jak wybrać zasłony

Źródło: pixabay.com

Przyszedł czas, aby zająć się bardziej kreatywną pracą, a mianowicie mówiąc wybraniem modelu dopasowanego do stylu, w jakim nasze pomieszczenie zostało urządzone. Koniecznie pamiętajmy o tym, że zasłony nie powinny być zupełnie oderwane od charakteru dekorowanej przestrzeni. I tak oto do wnętrz urządzonych w duchu minimalistycznym wybierajmy tkaniny gładkie lub okraszone wzorami geometrycznymi. Co innego zaś, gdy mamy klasyczny charakter dekorowanego pokoju. W tym przypadku postawmy na zawsze modne desenie florystyczne albo pasy. Jeżeli natomiast dekorujemy pokój nastolatka, to nie obawiajmy się zaszaleć zarówno z kolorami, jak i przykuwającymi wzrok motywami.

Pamiętajmy o tym, że zasłony zawsze powinny być długie. Jedyną opcją, gdy możemy odejść od tej zasady jest sytuacja, kiedy ograniczają nas stojące pod samym oknem meble. Taka prawidłowa długość zasłon to jedno- lub dwu-centymetrowa długość od podłogi. Są także dopuszczalne kotary delikatnie opierające się o posadzkę, dywan, czy też inne podłoże, chociaż, jak łatwo się domyśleć, takie rozwiązanie jest mniej praktyczne. Natomiast zdecydowanie rzadziej spotyka się zasłony płożące się. Zasłony te pasują jedynie do wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu, a ponadto, co warto zapamiętać, są dosyć trudne w utrzymaniu, zwłaszcza, gdy w domu mamy zwierzęta.

Podsumowując powyższy artykuł okna to jedne z najbardziej strategicznych elementów każdego domu, dlatego też warto zadbać o spójność ich dekoracji z resztą aranżacji naszego wnętrza. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne, wystarczy bowiem kierować się kilkoma prostymi zasadami, które w połączeniu z indywidualnymi upodobaniami dekoratora, będą gwarancją pomieszczenia zachwycającego zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością.

Dodaj komentarz