sofa z funkcją spania

Jak wybrać sofę z funkcją spania?

Wybierając sofę z funkcją spania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jeżeli nie wiesz jak wybrać wygodną, praktyczną i dobrze prezentującą się sofę z funkcją spania to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Sposób rozkładania

Wybierając sofę z funkcją spania, warto zwrócić uwagę na sposób rozkładania powierzchni do spania. Jeżeli sofa ma nam służyć na co dzień do spania, a co za tym idzie codziennie, będziemy ją rozkładać, warto wybrać sofę z najłatwiejszym sposobem rozkładania.

  • System DL – siedzisko jest wysuwane, a oparcie składane
  • System delfin – ten system zazwyczaj stosowany jest w narożnikach, spod siedziska wysuwany jest wózek, następnie pociąga się leżący na nim materac za uchwyt
  • System typu wózek – spod siedziska wyciągane jest siedzisko wózkiem, następnie rozkłada się materac, który na nim leży
  • System włoski – materac chowany jest pod siedziskiem, to rozwiązanie sprawdza się, szczególnie jeżeli sofa ma znajdować się w salonie, ponieważ kanapa z taki system rozkładania, jest praktyczna, a ponad to bardzo ładnie się prezentuje.
  • System belgijski– system ten jest podobny do włoskiego, jednak w tym przypadku konstrukcja jest mniej stabilna i masywna, materac w tego typu sofach jest cienki, wykonany z pianki, przez co komfort spania nie jest zbyt duży
  • System klik-klak – siedzisko jest unoszone i przysuwane do oparcia, do momentu aż usłyszymy klik-klak
sofa  skandynawska

źródło: scandicsofa.pl

Pojemnik na pościel

Pojemnik na pościel jest kolejną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Jeżeli sofa nie jest wyposażona w pojemnik na pościel, musimy pamiętać, że będziemy zmuszeni do zakupu dużej pufy na pościel bądź na wygospodarowanie miejsca w szafie. Niektórzy decydują się na zakup specjalnego pojemnika, który pomieści pościel. Kanapy rozkładane w sposób belgijski bądź włoski nie posiadają pojemnika.

Powierzchnia do spania

Powierzchnia do spania powinna być przede wszystkim płaska i w miarę równa i bez pochyleń. Ważne są także wymiary, wygodna, dwuosobowa powierzchnia spania powinna mieć wymiary 160×200 cm. Niestety najczęściej spotykaną wielkością jest 140×200 cm. Dodatkowo im większa powierzchnia spania tym gabaryty sofy są większe.

Wypełnienie

Do wyboru mamy kilka rodzajów wypełnienie, każde wypełnienie może być lepszej bądź gorszej jakości. Warto zwrócić uwagę także na to, czy rozkładana części i siedzisko mają to samo wypełnienie, ponieważ jeżeli będzie inaczej, to komfort użytkowania będzie różny

sofa z funkcją spania

źródło: pixabay.com

  • Pianka – pianka czy też gąbka to najczęściej stosowane wypełnienie. To jak dużo posłuży nam sofa z takim wypełnieniem, zależy od jakości pianki, jakiej użyto
  • Sprężyny bonellowe – są ustawione obok siebie, tworzą całą siatkę, połączoną drutem. Wiele osób porównuje komfort spania na nich do takiego jak na łóżku.
  • Sprężyny kieszeniowe – każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce, dostosowują się do kształtu naszego ciała i nie wgniatają. Dodatkowo zaletą jest także fakt, że nie skrzypią i nie są ze sobą połączone, tak jak ma to miejsce w przypadku sprężyn bonellowych.

Materiał

Sofa do spania jest o wiele bardziej eksploatowana niż nierozkładany mebel, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na obicie. Tkanina powinna być wytrzymała. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest skóra.

Dodaj komentarz