Jak dobrać stół do jadalni?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego mieszkania lub domu, możemy pozwolić sobie na jadalnię. Jednak tutaj pojawia się dylemat: jak dobrać stół do jadalni? Tutaj znajdziesz podpowiedzi, które ułatwią dokonanie właściwego wyboru.

Jak wybrać rozmiar stołu do jadalni?

Ogólnie przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje wolnej przestrzeni o wymiarach 60cm x 40cm, ponieważ 60 cm to średnia długość ramion człowieka, natomiast 40 cm powinno nam wystarczyć, aby rozmieścić talerz i inne elementy, takie jak sztućce, czy szklanki. W przypadku gdy używamy większych kieliszków na wino, czy dodatkowych elementów z zastawy, wtedy komfortowa przestrzeń to 76 x 46 cm. Dzięki tej wiedzy możemy obliczyć szerokość stołu potrzebną do ugoszczenia członków najbliższej rodziny, która często gości lub będzie gościć na obiedzie.

Niezwykle ważna jest też odpowiednia szerokość stołu, nazywana również głębokością. Ogólnie przyjmuje się, że wolna przestrzeń pomiędzy zastawą dwóch osób siedzących naprzeciwko, powinna wynosić minimum 25 cm. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu ustawić na stole potrawy na paterach, w miskach, czy innych ozdobnych naczyniach. Minimalna szerokość stołu w jadalni to 1 m, a maksymalna to 130 cm.

Zdarzają się stoły do jadalni o szerokości 80 cm, można go umieścić w małej jadalni, ale będzie na nim mało miejsca na potrawy świąteczne. Jeżeli chodzi o długość stołu, powinna wynosić ona minimum 120 cm. Dzięki temu na krawędziach stołu możemy przygotować zastawę dla 2 osób.

Jeżeli kuchnia z salonem tworzy jedno pomieszczenie, to właśnie dzięki stołowi możemy wyznaczyć granicę pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Przyjmuje się, że dla stołu z 8 krzesłami potrzebujemy 12 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. Jeżeli stół stoi w pobliżu ściany, to wtedy pomiędzy stołem a ścianą powinniśmy zostawić 60 cm wolnej przestrzeni, aby goście mogli swobodnie się przemieszczać.

Bardzo praktyczny jest rozkładany stół do jadalni. Dzięki tej możliwości, możemy zwiększyć długość stołu w razie potrzeby.

 Jak dobrać krzesła do stołu?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup stołu razem z krzesłami. Wtedy mamy pewność, że wysokość siedziska jest odpowiednia. Jednak warto wspomnieć o tym, że dorosła osoba będzie czuła się komfortowo siedząc na siedzisku umieszczonym od 45 do 49 cm od podłogi.

Czy wiesz, że…

Kupując stół bilardowy ze stoly-bilardowe.pl wraz ze specjalną nakładką, możesz zmienić go w duży stół do jadalni? Dzięki temu, Twój stół w jadalni będzie miał 233 cm długości i 131 cm szerokości.

Dodaj komentarz